4% مالیات

برگشت به صفحه اصلی

سامانه راهبری و ساماندهی ارتباطات مالیاتی (رسام)

مالیات به عنوان یکی از بازوهای تامین مالی دولت ها در کشورهای توسعه یافته محسوب می شود. دولت ها با اخذ مالیات از افراد در جامعه سعی می کنند تا علاوه بر تامین برخی هزینه های توسعه کشور عدالت اجتماعی را تا حدی فراهم نمایند. به این معنا که افرادی که درآمد بیشتری دارند باید هزینه بیشتری جهت آبادانی کشور بپردازند. این مهم در ایران تا حدی اجرایی شده است. اما در مقایسه با کشورهای توسعه یافته مثل آمریکا و کشورهای اروپایی فاصله زیادی وجود دارد. یکی از خلاهای موجود در این حوزه عدم ارتباط دستگاه های مختلف اجرایی و عدم اطلاع سازمان امور مالیاتی درآمد بسیاری از افراد است. به طوری که اگر مالیات تعداد محدودی از افراد به طور کامل دریافت گردد، مبلغ آن برابر کل مالیات سایر افراد خواهد بود.

سامانه راهبری و ساماندهی ارتباطات مالیاتی سعی نموده است تا با برقراری ارتباط بین دستگاه های مختلف جهت شفاف سازی این موضوع اقدام کند. این سامانه با دریافت اطلاعات از سازمان ها و نهادهای مختلف و با تشخیص ریسک هر فرد شبکه افراد پر ریسک را تشخیص و در اختیار سازمان امورمالیاتی قرار می دهد. میزان ریسک هر فرد بر اساس فعالیت تجاری وی با یک شاخص ریالی مشخص می گردد که فعالیت های تجاری بیش از این شاخص برای این فرد به عنوان فعالیت پر ریسک معرفی می گردد. به عنوان نمونه، متداول ترین پدیده در تجارت خارجی استفاده از کارت های یکبار مصرف می باشد که این سامانه به لحظه این موارد را شناسایی نموده و قبل از خروج کالا نسبت به اخذ مالیات علی الحساب اقدام می نماید. همچنین نتایج موتور ریسک در اختیار دیگر سازمان های اقتصادی قرار می گیرد تا در خصوص فعالیت های تجاری فرد شناسایی شده و شبکه متصل به آن اقدام لازم را انجام دهند.


ابتدا در سامانه پنجره واحد تجارت فرامرزی، اظهارنامه (کوتاژ) مورد نظر را انتخاب نموده و بر گزینه “مشاهده ی وضعیت مالیاتی” کلیک نمایید.


به سامانه ی رسام منتقل خواهید شد. در صورتی که برای اولین بار به این سامانه مراجعه کرده اید، اطلاعات هویتی شما که از سامانه گمرک دریافت شده، به شما نمایش داده خواهد شد.

در صورتی که ازاطلاعات نمایش داده شده مورد تایید شماست، پس از انتخاب رمز عبور مناسب بر روی “ایجاد کاربری” کلیک نمایید. توجه داشته باشید که رمز عبور انتخاب شده باید حداقل ۸ کاراکتر باشد.

در صورتی که قبلا در سامانه رسام ثبت نام کرده اید، مستقیم به مرحله ی بعد ارجاع داده خواهید شد. پس از ورود، به صفحه ی صدور مجوز ارجاع داده خواهید شد که باید مراحل را یک به یک انجام دهید. مرحله اول اطلاعات اظهار شما را از گمرک دریافت خواهد کرد.

پس از ورود، به صفحه ی صدور مجوز ارجاع داده خواهید شد که باید مراحل را یک به یک انجام دهید.


مرحله اول اطلاعات اظهار شما را از گمرک دریافت خواهد کرد.

در این مرحله، اطلاعات اظهارنامه شما از گمرک دریافت و نمایش داده می شود.


اطلاعات صاحب کالا از سازمان امور مالیاتی دریافت می گردد. این اطلاعات شامل خوش حساب بودن یا نبودن صاحب کالا می باشد. در صورتی که جزو مودیان خوش حساب سازمان امور مالیاتی باشید، مشمول پرداخت مالیات علی الحساب نخواهید شد و مجوز امور مالیاتی برای گمرک ارسال می گردد.

در صورتی که شما در گروه مودیان خوش حساب مالیاتی نباشید، پیغام فوق نمایش داده شده و مبلغ مالیات علی الحساب محاسبه می گردد.


پس از اتمام مراحل، فیش صادر می گردد. (در صورت خوش حساب نبودن) به دو طریق امکان پرداخت فیش فراهم شده است.

  1. پرداخت از طریق درگاه پرداخت
  2. دریافت پرینت فیش و مراجعه حضوری به بانک

پس از پرداخت فیش، تاییده از بانک برای سامانه رسام ارسال می گردد و مجوز امور مالیاتی به صورت خودکار برای گمرک ارسال می شود.

  • دریافت مالیات علی الحساب 4 درصد از کارت بازرگانی

به موجب بخشنامه گمرک، دارندگان کارت های بازرگانی باید مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا را به میزان 4 درصد مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی پرداخت کنند.
در این رابطه گمرک جمهوری اسلامی ایران در بخشنامه ای به تمامی گمرکات اجرایی اعلام کرده است ، اظهار کالا از تاریخ ابلاغ 6 / 2 / 95 مشمول مالیات علی الحساب واردات قطعی کالا به میزان 4 درصد از مجموع ارزش گمرکی و حقوق ورودی مندرج در اظهارنامه گمرکی تعیین خواهد شد.موارد ذیل مشمول پرداخت مالیات مذکور نخواهند بود:
1-واحدهای تولیدی دارای پروانه بهره برداری و همچنین ماشین آلات خطوط تولیدی برای واحدهای تولیدی دارای جواز تاسیس از وزارت خانه های ذیربط.
2-کارت های بازرگانی رتبه بندی شده و دارای رتبه طلایی ( رتبه الف ) پس از تایید مراتب از سوی اتاق صنایع و معادن ذیربط در هر مورد.
3- وارد کنندگان خوش حساب معرفی شده از سوی سازمان امور مالیاتی کشور با ارائه گواهی مفاصا حساب مالیاتی.
4-وزارتخانه ها، موسسات و سازمان های دولتی ی، شهرداری و کلیه دستگاه های اجرایی دارای ردیف بودجه ای کشور.
5- کالاهای وارده از طریق پست و کالاهای همراه مسافر که جنبه تجاری نداشته باشد.
6- کلیه کالاهای موضوع ماده 119 قانون امور گمرکی مصوب سال 1390
بر این اساس در صورت تشخیص گمرک مبنی بر اینکه دارنده کارت بازرگانی علیرغم صراحت تبصره 4 ذیل بند 3 ماده 10 آیین نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات اقدام به واگذاری غیر برای استفاده از مزایای کارت نموده،لازم است علاوه بر اخذ مالیات علی الحساب به میزان فوق الذکر مفاصا حساب مالیاتی دارنده کارت بازرگانی نیز اخذ شود.
تاکید می شود تمامی وارد کنندگان کالا اعم از اشخاص حقیقی و حقوقی دارنده کارت بازرگانی یا کارت پیله وری و نیز اشخاص فاقد کارت بازرگانی با رعایت موارد مستثنی شده در بند 2 مشمول پرداخت مالیات علی الحساب موصوف خواهند بود.موفق باشید 🌹✌️